Witamina D – dlaczego jest tak ważna?
Witamina D (nazywana również witaminą słońca) ma znakomite właściwości prozdrowotne. Warto mieć świadomość, że jest ona niezbędna do prawidłowej pracy organizmu. Jej niedobór w organizmie może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Niektóre osoby nawet w lecie spędzają zbyt mało czasu na świeżym powietrzu. Właśnie dlatego warto jest regularnie przeprowadzać badania kontrolne. Być może niezbędna jest suplementacja – najlepiej zaczerpnąć porady specjalisty, ponieważ samodzielne przypisanie optymalnej dawki może okazać się nie lada wyzwaniem.
Czym jest witamina D?
Witamina D została odkryta relatywnie niedawno, gdyż w 1922 roku. To właśnie wtedy zauważono, że ma ona znaczący wpływ na gospodarkę wapniową oraz metabolizm kości. Witamina D stanowi połączenie dwóch związków – witaminy D2 oraz D3. Pierwsza z nich występuje w grzybach oraz roślinach. Witamina D3 znajduje się w organizmach zwierząt. Synteza skórna sprawia, że przekształca się ona w aktywną formę biologiczną, która nosi nazwę kalcytriolu.
Jak witamina D3 wpływa na organizm?
Witamina D3 aktywowana jest na skutek działania promieni słonecznych. Bezpośrednio oddziałuje ona na pracę gospodarki wapniowo-fosforowej. Ma to wpływ na kości oraz zęby, ale nie tylko. Nawet w przypadku prawidłowo zbilansowanej diety nie można zapewnić organizmowi wystarczającej ilości wapnia. Niezbędna jest do tego witamina D, która wspomaga także układ immunologiczny. Jej niedobór zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wielu poważnych chorób oraz dolegliwości. Kalcytriol stymuluje organizm do wytwarzania związków o charakterze przeciwzapalnym. Liczne badania naukowe dowodzą, że witamina D3 oddziałuje na pracę tarczycy oraz gospodarki hormonalnej. Nie można nie wspomnieć również o kondycji skóry, włosów czy paznokci.
Skąd brać witaminę D3?
Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Ze względu na warunki pogodowe nie zawsze można zapewnić sobie optymalną ilość witaminy D3. Słońce sprzyja od kwietnia do września. W tym okresie wystarczy spędzać na słońcu około 20 minut dziennie. Istotne jest, aby odkryć twarz, ramiona i nogi. Niestety – kremy z filtrem zahamowują syntezę witaminy D3. Z drugiej strony to właśnie one chronią przed szkodliwym promieniowaniem UVA oraz UVB. Niewłaściwy poziom cholesterolu również może zakłócić przebieg procesu syntezy, co zwykle skutkuje niedoborem opisywanej witaminy. Dobrą opcją wydaje się być suplementacja, która może trwać cały rok. Należy jednak zaznaczyć, że to lekarz decyduje, jaka liczba jednostek będzie odpowiednia.