Beskid Sądecki — najciekawsze atrakcje regionu
Mówiąc o górach, nie sposób nie wspomnieć o Beskidach. Jest to grupa pasm górskich, należących do Karpat. Jednym z nich jest właśnie Beskid Sądecki. Myśląc o tych górach, pojawia się w głowie obraz Babiej Góry, najwyższej i najsłynniejszej w tych terenach. Jednak nie tylko góry są atrakcją tego regionu, chociaż to właśnie one nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Jest to także niezwykła tradycja góralska, która różni się od tej powszechnie nam znanej z Podhala. Beskid Sądecki ma swoje szlaki, doliny i rzekę — Poprad. A jedną z niebywale największych atrakcji tego regionu jest możliwość podziwiania najwyższych gór w Polsce, Tatr.
Najwyższy szczyt
Radziejowa — jest to najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego o wysokości 1266,5 m n.p.m. Na samym szczycie niedawno powstała nowa wieża widokowa. Wcześniejsza została doszczętnie zniszczona przez piorun. Jak zapewniają leśnicy, ze szczytu wieży rozciąga się przepiękny widok na Pieniny i Tatry oraz Dolinę Popradu. Została ona niemal w całości wybudowana z drewna. Szlaków na ten szczyt jest kilka, o różnym stopniu trudności. Możemy wybrać trudniejszy wariant bądź prostszy, gdy chcemy na szlak zabrać dziecko. Szczyt ten zalicza się do Korony Gór Polski, a także jest częścią Głównego Szlaku Beskidzkiego. Na pewno jest to jedno z miejsc, które w tych górach warto odwiedzić.
Ruiny zamku na wzgórzu
W małej miejscowości Rytro leżącej w paśmie Beskidu Sądeckiego, na wzniesieniu o wysokości 463 m n.p.m. znajdują się ruiny zamku. Został on zbudowany najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV w. Źródła nie podają jednak, kto wybudował ów zamek. Zniszczeniu uległ podczas najazdu w 1657r. Z dokumentacji, niestety dość ubogiej, wynika, że zamek należał do władców polskich. Położony na malowniczym wzgórzu pięknie wygląda na fotografiach. Budowlę można zobaczyć z bliska, ponieważ wiedzie do niej dość proste podejście. Średniowieczny zamek jest nieodłączną częścią panoramy Beskidu Sądeckiego.
Pijalnia wody mineralnej
Najpopularniejszym miejscem na Sądecczyźnie są pijalnie wód mineralnych, które są eksportowane na całą Polskę. Najwięcej takich pijalni oraz rozlewni znajduje się w dwóch miastach: Muszynie, oraz Krynicy-Zdroju. W Muszynie znajduje się trzy pijalnie. Jedna z nich nazywa się Antoni. Woda w niej wydobywana ma doskonały wpływ na zdrowie i samopoczucie. Poprawia przemianę materii i funkcjonowanie większości podstawowych narządów wewnętrznych. Kolejną z nich jest rozlewnia Milusia. Jej składniki pomagają przy chorobach reumatologicznych oraz chorobach dolnych i górnych dróg oddechowych. Wodę z odwiertu Milusia butelkuje się w regionalnej rozlewni.
Krynickie wzniesienie
W Krynicy-Zdroju znajduje się szczyt o nazwie Jaworzyna Krynicka lub potocznie zwany Jaworzyną. Jest to szczyt znajdujący się w Beskidzie Sądeckim w Paśmie Jaworzyny, w której jest najwyższym szczytem. Szczyt ten jest dość łatwy do zdobycia, przy dobrej kondycji, ale można też wjechać na niego koleją gondolową, która jest bardzo wygodna. Zimą Jaworzyna zamienia się w narciarski stok, ponieważ turystyka zimowa kwitnie tu znakomicie. Fani sportów zimowych mają do dyspozycji wyciąg oraz stromy stok. Niebywałym atutem tego miejsca jest również wspaniały widok na Tatry.