Czy trzeba iść na studia i czy warto na nie iść?
Pytanie dość trudne i kontrowersyjne. Maturzystom, którzy mają 18-19 lat czasami jest bardzo trudno podjąć właściwą decyzję. Z jednej strony, jesteś młody, chcesz czerpać z życia pełnymi garściami, więc nie wiesz, czy na pewno chcesz iść teraz na studia. Z drugiej jednak strony, oczekiwania i presja bliskich. A co gorsza chcą skłonić Cię albo wręcz zmusić do wybrania zawodu powszechnie uważanego za dobrze płatny i prestiżowy.
Jakie wybrać studia?
Jeżeli jednak marzysz o studiach, to musisz dobrze się zastanowić, jaki kierunek i uczelnię wybrać. Nie ulegaj presji swoich bliskich i dokonaj własnego wyboru. Wybierz to, co na pewno sprawia Ci przyjemność. Podczas wyboru kierunku nie kieruj się trendami i poradami znajomych. Jeżeli później nie chcesz żałować swojej decyzji.
Jak wynika z badania, przeprowadzonego przez znany koncern, należący do grupy Kantar, ponad 50% Polaków nie pracuje na stanowisku, związanym z kierunkiem ukończonych studiów. Około 80% uważa, że studia pomagają znaleźć dobrą pracę. 50% ankietowanych chciałaby zmienić kierunek studiów, jeśliby to było możliwe.
Studia – czy warto?
Są to wyniki, które na pewno nie ułatwią maturzyście zadania i nie odpowiedzą na pytanie: „Czy warto iść na studia?” Jakiego więc dokonać wyboru? Sprawdź 5 powodów, dla których warto iść na studia.
Studia to ściśle określony program nauczania
Przeciwnicy studiów przekonują, że nie warto marnować 5 lat życia, bo i tak wszystkie niezbędne informacje można znaleźć w internecie. Bzdura! Internet nie zastąpi pięciu lat nauki według ustrukturyzowanego programu nauczania. Wybraną przez siebie dziedzinę poznajesz od wielu różnych stron. Masz pod ręką specjalistyczną literaturę i pomoc wykładowców, których maszyna nie zastąpi.
Praktyczny wymiar nauki w postaci wykładowców
Wykładowcy – doktorzy, profesorowie i magistrowie dzielą się wielkim doświadczeniem, zarażają pasją swoich studentów. Poziom kształcenia na uczelni zależy od kadry, którą posiada. Owszem, możemy czytać książki, oglądać filmiki, ale to wszystko nie zastąpi fachowej pomocy wykładowcy, który zawsze doradzi i pomoże.
Na studiach poznajemy nowych ludzi i poszerzamy horyzonty
Studia, w przeciwieństwie do szkoły, gromadzą ludzi o wspólnych zainteresowaniach i pasjach. Jest to nowy etap edukacji, który daje możliwość poszerzać horyzonty, poznawać ludzi, od których możemy się czegoś nauczyć. Studia to zupełnie nowe dorosłe życie bez rodziców, które wymaga od nas samodzielnego podejmowania decyzje. To zmiana otoczenia i nowe możliwości.
Udowadniasz sobie i innym, że jednak coś potrafisz
Chociaż wcześniej pisaliśmy o tym, że nie trzeba gonić za prestiżem, a jednak czasami warto. Dostanie się na dobrą, prestiżową uczelnię udowadnia, że jednak coś potrafimy. Wystarczy powiedzieć nazwę uczelni i kierunek, by inni zrozumieli, jakim dysponujesz potencjałem intelektualnym.
Rozważ możliwość studiów zaocznych
Jeżeli nie chce Ci się codziennie odwiedzać wykładów i zajęć, możesz rozważyć inną opcję – studia zaoczne. Co prawda taka forma studiów też jest nie lada zadaniem i wyzwaniem. Studia zaoczne to nauka w weekendy i samodzielne opanowanie programu w domu. Ale bez pracy nie ma dyplomu. Czasami do awansu w pracy potrzebujemy wyższego wykształcenia, którego niestety nie posiadamy. W takiej sytuacji studia zaoczne mogą być najlepszym rozwiązaniem.
Studiować czy nie studiować? Wybór należy do Ciebie!