Soda oczyszczona – ciekawe zastosowania
Soda oczyszczona jest nieodłącznym gościem każdej kuchni. Z pewnością ma ją na półce prawie każdy. Większość osób sięga po nią jako po dodatek kulinarny. Soda ma jednak o wiele więcej właściwości i można ją zastosować w różnych dziedzinach życia. Od kosmetyki po lecznictwo. Jej zastosowanie znane jest już od starożytności. Zobaczmy, gdzie jeszcze może się przydać.
Soda oczyszczona do pieczenia
Soda oczyszczona może być zamiennikiem proszku do pieczenia. Proszek i soda oczyszczona są podstawowymi środkami, które służą do spulchniania ciasta. Po ich użyciu ciasto ładnie rośnie i jest puszyste. Można je stosować zamiennie, ale należy pamiętać o jednej różnicy. Soda działa szybciej niż proszek do pieczenia. Dlatego, jeśli zastąpimy proszek zbyt dużą ilością sody, wypiek może nie mieć swojego naturalnego smaku. A jeśli zechcemy użyć sody jako proszku do pieczenia, należy dodać kwasowy składnik, np. sok z cytryny, który aktywuje sodę.
Napój musujący
Jeśli w upalne dni, nie masz akurat w domu nic orzeźwiającego do picia, ale masz sodę, możesz z niej zrobić napój musujący. Wystarczy wsypać ćwierć łyżeczki sody do szklani z wodą i sokiem cytrynowym, i pyszny napój jest gotowy do spożycia. Tanio, prosto i smacznie.
Naturalny środek czyszczący
Soda przyda się w kuchni także jako środek czyszczący. Doskonale usunie tłuszcz i spaleniznę z garnków, dzięki swoim spulchniającym właściwościom. Wystarczy zostawić mieszankę na dzień lub dwa, a cały bród wraz z sodą odejdzie od naczynia. Wyczyści on też mikrofalówkę lub zaschnięty piekarnik.
Jeśli niespodziewanie skończy się płyn do mycia naczyń, bez problemu możesz go zastąpić sodą oczyszczoną. Proporcja to ½ łyżeczki sody na 500 ml wody. Może się jednak okazać, że taka mieszanka jest zbyt słaba, wtedy można dodać więcej sody.
Świetnie też sprawdzi się do umycia miejsc po ciężko schodzącym osadzie z kawy lub herbaty.
Wystarczy wyczyścić takie miejsce gąbka z pastą z sody oczyszczonej.
Pogromca brzydkich zapachów
Bardzo ciężko jest pozbyć się mocnych zapachów z niektórych naczyń. Olej albo ocet jest doskonałym tego przykładem. Z pomocą może przyjść dobrze już nam znana soda oczyszczona, która doskonale wyciąga takie brzydkie zapachy. Pomoże też uwolnić ci się od nieprzyjemnych zapachów z lodówki lub zamrażarki.
Ekologiczny sposób na sprzątanie
Soda przyda się nie tylko w kuchni. Pomoże także utrzymać czystość w całym mieszkaniu. Z jej pomocą można wykonać pastę do czyszczenia wanny, umywalki czy brodzika. Będzie też idealnym płynem do mycia podłóg. A jeśli fugi w twojej łazience nie wyglądają najlepiej, zmieszaj sodę z wodą w proporcji 3:1, a uzyskasz pastę, która upora się z nagromadzonym w nich brudem.
Wiadomo, że dywany są doskonałymi pochłaniaczami wszelkich brudów i zapachów. I tu znów z pomocą przychodzi nam soda, która świetnie poradzi sobie z wyczyszczeniem owych zaległości. Sposób ten jest o tyle łatwy i szybki, ponieważ dzięki odkurzaniu możemy raz-dwa zebrać sodę, gdy skończy już swoje działanie.
Soda pomocna w łazience
Prawdziwą perełką wśród zastosowań sody jest jej działanie „zapachobójcze”, które można użyć do pozbycia się brzydkich zapachów z rur kanalizacyjnych. Wystarczy wsypać do rury ½ szklanki sody, a następnie zalać dużą ilością ciepłej wody. Efekt czuć już po niedługim czasie.
Soda sprawdzi się też do usuwania wszelkiego rodzaju zacieków i osadów np. na muszli klozetowej oraz do usuwania kamienia z newralgicznych miejsc w łazience.
Niedrogie kosmetyki
Jeśli nie chcesz wydawać krocie na kosmetyki, możesz z łatwo zastąpić część z nich właśnie sodą oczyszczoną. Bez problemu z jej pomocą wykonasz peeling, płyn do kąpieli, płyn do higieny intymnej czy odświeżacz oddechu. Soda nada się także do pielęgnacji włosów. Jeśli jesteś fanką szamponów bez parabenów i innych szkodliwych składników, spróbuj umyć włosy właśnie sodą. Wystarczy już jedna łyżka delikatnie zwilżona wodą. Następnie taką mieszankę wcieramy w skórę głowy, delikatnie masując, po czym włosy dokładnie spłukujemy ciepłą wodą.